Stomia – ile wynosi refundacja z NFZ?

Zdrowie

Stomia jest dla wielu chorych na poważne dolegliwości układu pokarmowego lub moczowego sposobem na komfortowe prowadzenie życia. Aby z niej korzystać, lekarze muszą wykonać specjalną operację wytworzenia połączenia pomiędzy danym narządem wewnętrznym a skórą. Do stomii podłącza się wtedy odpowiedni sprzęt stomijny w postaci worka, który służy do zbierania kału lub moczu.

Koszty sprzętu tego rodzaju nie są niskie. Na szczęście, podlega on refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdy zamawiana jest stomia refundjacja zależna jest od jej typu.

Ile pieniędzy może wypłacić NFZ?

Kwoty refundacji stomii:
– refundacja kolostomia (stomia zakładana na jelicie grubym) – do 300 złotych miesięcznie
– refundacja ileostomia (stomia zakładana na jelicie cienkim) – do 400 złotych miesięcznie
– refundacja urostomia (stomia zakładana na układzie moczowym) – do 480 złotych miesięcznie

Zlecenie na refundację może wystawić lekarz specjalista, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo felczer. Zlecenie na wyroby medyczne tego rodzaju możliwe jest na okres 1, 2 albo 3 miesięcy. NFZ pokrywa wtedy 100 proc. kosztów w ramach wyznaczonego limitu. Poza stomiami NFZ może refundować także sprzęt pomocniczy.

Warto przy tym zaznaczyć, że pacjent ma możliwość samodzielnego wyboru marki sprzętu stomijnego. Swoje zlecenie może realizować także w dowolnym miejscu – mogą być to sklepy medyczne stacjonarne lub internetowe.

Jeżeli zatem u pacjenta zakładana jest ileostomia, urostomia czy kolostomia dofinansowanie NFZ pozwala na pokrycie kosztów, które są związane z zakupem potrzebnego sprzętu stomijnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *