Jak obniżyć za wysokie trójglicerydy? 5 domowych metod!

Zdrowie

Podwyższony poziom trójglicerydów sprzyja miażdżycy, zawałom oraz udarom mózgu. Jak go obniżyć?

Czym może skutkować wysoki poziom trójglicerydów?

Triglicerydy, inaczej trójglicerydy co to jest i jaką spełniają one funkcję? Są one lipidami bardzo ważnymi dla organizmu człowieka, ponieważ stanowią naturalny „magazyn energii” potrzebnej do jego funkcjonowania.

Prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi to około 150 mg/dl, natomiast wtedy, gdy przekracza on 200 mg/dl, jest już zbyt wysoki.

Nadmiar trójglicerydów może sprzyjać chorobom układu krążenia, a dokładnie miażdżycy naczyń krwionośnych i zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

Zazwyczaj nie są odczuwane żadne specyficzne objawy wysokich trójglicerydów, więc o problemie większość osób dowiaduje się podczas kontrolnych badań krwi. O ich wysokim poziomie mogą jednak świadczyć pogorszona kondycja, szybkie męczenie się, nadciśnienie.

Podwyższone trójglicerydy – jak je obniżyć?

Sprawdź domowych 5 sposobów, jak obniżyć trójglicerydy i zadbać o zdrowie układu krążeniowego!

1. Dieta obniżająca trójglicerydy
Podstawą jest odpowiednia dieta, która pomoże zmniejszyć nadmiar lipidów we krwi. Należy jeść więcej warzyw, owoców, ziaren, nabiału, ryb morskich i chudych mięs, natomiast ograniczać tłuszcze zwierzęce, fast-foody, słodycze.

2. Rezygnacja z używek
Nadmiar alkoholu oraz w palenie papierosów to również przyczyny podwyższonych lipidów, dlatego należy z nich zrezygnować.

3. Regularna aktywność fizyczna
Wspomaga obniżanie poziomu trójglicerydów i dba o serce. Można zdecydować się na spacery, jazdę na rowerze, nordic walking, pływanie czy ćwiczenia. Kluczowa jest regularność, dlatego najlepiej na ruch przeznaczać minimum 20 minut każdego dnia.

4. Suplementy diety
Dostępne są suplementy wspomagające redukcję lipidów, na przykład zwierające w składzie karczoch, ostropest plamisty, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe Omega-3.

5. Zioła
Nadmiar trójglicerydów pomogą też zredukować napary ziołowe, na przykład z zielonej herbaty, karczocha, kozieradki. Dostępne są też specjalne mieszanki ziół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *