Księgowość w Belgii – jak ją prowadzić?

Usługi

Założenie firmy w jednym z krajów Unii Europejskiej nie jest obecnie trudne. Taka możliwość dostępna jest także w Belgii, gdzie swoje przedsiębiorstwa zakłada wielu Polaków. Jednym z obowiązków przedsiębiorcy w Belgii jest księgowość. W jaki sposób ją prowadzić?

Jakie firmy w Belgii muszą prowadzić księgowość?

Księgowość polega na rejestrowaniu przychodów i rozchodów firmy. Na tej podstawie może ona następnie rozliczać swoje podatki w Urzędzie Skarbowym.

Obowiązek księgowy dotyczy także belgijskich firm. Muszą one również regularnie prowadzić swoje rozliczenia oraz opłacać podatki w Belgii. Dodatkowo należy prowadzić rozliczenie roczne firmy oraz realizować inne działania zależnie od rodzaju prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Zatem każdy przedsiębiorca w Belgii jest zobowiązany do tego, aby prowadzić księgowość w tym kraju. Obowiązek ten mają:
– Przedsiębiorcy samozatrudnieni (indépendant),
– Spółki.

Belgia – jak wygląda księgowość w firmie?

Przedsiębiorca ma obowiązek systematycznego uzupełniania swoich ksiąg, zapisując w nich chronologicznie swoje przychody i rozchody.

Księgowość w Belgii może być prowadzona z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania komputerowego, które pomaga w realizacji obowiązku księgowego i redukuje poświęcony na ten cel czas.

Ponadto w ramach rachunkowości firma Belgia może być zobowiązana do sporządzania bilansów, rachunków zysków i strat, sprawozdań finansowych.

Jak łatwiej prowadzić księgowość w Belgii?

Firmy mogą prowadzić księgowość samodzielnie – przedsiębiorca może zajmować się nią osobiście albo zatrudnić księgowego odpowiedzialnego za ten obowiązek.

Drugą opcją jest skorzystanie z usług biur rachunkowych, które mogą zaoferować swoim klientom kompleksową asystę w ramach prowadzenia biznesu. Biuro może wówczas przejąć obowiązki firmowe i wyręczyć swojego klienta.

Firmom założonym przez Polaków pomagają biura rachunkowe z polskojęzyczną obsługą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *