O czym warto pamiętać przy aranżacji wnętrz?

Budownictwo

Mogłoby się wydawać, że projektowanie wnętrz jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym już różnie. Jeśli nie mamy nawet sprecyzowanych swoich potrzeb, oczekiwań i preferencji, trudno będzie uzyskać pożądane efekty. Nie będziemy nawet wiedzieć tego, od czego zacząć i na jakie rozwiązania się zdecydować. Nie tylko nasze potrzeby są istotne, ale też pozostałych domowników. Czasami trzeba iść na pewne kompromisy, zmierzyć się ograniczeniami.

Wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz

Przy aranżacji wnętrz znaczenie ma nie tylko to, co chcemy uzyskać i potrzeby domowników, ale też możliwości przestrzenne i finansowe. Jako że całe to przedsięwzięcie wiąże się z niemałymi kosztami, trzeba je dobrze przemyśleć. Trzeba stworzyć konkretny projekt i plan działania. Każde pomieszczenie pełni inną funkcję, dlatego warto wyraźnie wydzielić strefę prywatną i publiczną w domu. W przypadku strefy wejściowej powinno się postawić na minimalizm, schludność i porządek. Potrzebne będzie dobre oświetlenie, ograniczona liczba mebli. Przy ograniczonym metrażu zaleca się sięgnąć po rozwiązania, które optycznie powiększą przestrzeń typu lustra, jasna kolorystyka. Warto zadbać o to, aby wpuścić jak najwięcej naturalnego światła dziennego, dlatego nie sprawdzą się ciężkie zasłony, okna z podziałką. Lepsze będą jasne i delikatne firanki.

Aranżując wnętrza, warto stawiać na stonowane kolory, do których można zawsze dobrać wielorakie dodatki w intensywniejszych barwach. Uniwersalna będzie biel, która pasuje do wszystkiego. Białe wnętrza sprawiają wrażenie czystych, przytulnych, jasnych. Wystarczy przełamać to czymś kolorowym, aby ożywić aranżację. Wybierając ciepłe kolory, można zwiększyć przytulność, ale kosztem przestronności. Warto jednak eksperymentować z paletą kolorów, aby znaleźć swój złoty środek. Podłoga powinna być monochromatyczna, ale w przypadku ścian mamy już zdecydowanie więcej możliwości. Poszczególne miejsca warto zaakcentować w efektowny sposób, nadając wystrojowi głębi i oryginalnego charakteru. Jeśli liczy się dla nas ład i porządek, to najlepszym wyborem będzie zastosowanie powtarzalności – we wzorach, akcentach lub dodatkach.

Artykuł powstał we współpracy z https://wnetrzanaplus.pl/

1 thought on “O czym warto pamiętać przy aranżacji wnętrz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *