Czym jest pompa ciepła?

Biznes

Pompy ciepła to nowoczesne formy ogrzewania domów, cieszące się w Polsce coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego: to rozwiązanie, które niesie za sobą szereg korzyści. Jakich?

Zasada działania pompy ciepła

Urządzenie to jest w pełni ekologiczne, a przy tym pozwala na poczynienie sporych oszczędności. Najprościej, jej działanie można objaśnić na podstawie znanego wszystkim, domowego sprzętu – lodówki. Podczas gdy ten element kuchennego wyposażenia „pozbywa się” ze swojego wnętrza ciepła, by utrzymać możliwie niską temperaturę – pompa ciepła działa w sposób odwrotny.

Pobiera ona z ziemi, powietrza lub wody ciepło, usuwając poza budynek chłodne powietrze. Dzięki temu, wnętrze domu jest ogrzewane w sposób ekologiczny i bezpieczny dla atmosfery – bez jakichkolwiek szkodliwych dla środowiska efektów ubocznych.

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła?

Z uwagi na fakt, że urządzenie generuje dość niską temperaturę (rzędu maksymalnie 65 stopni) – wymaga ono odpowiedniej formy ogrzewania. Świetnie sprawdzi się instalacja ścienna lub podłogowa, które nie wymagają tak wysokich temperatur jak np. klasyczne kaloryfery. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia odpowiedniej izolacji cieplnej budynku. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła będzie zdecydowanie lepszym wyborem do nowoczesnych domów.

Choć wyjściowa kwota inwestycji, jaką należy ponieść w celu instalacji pompy jest wyższa – późniejsze koszty są dużo niższe. Warto także wziąć pod uwagę oszczędność miejsca – związaną m.in. z brakiem konieczności przechowywania opału w formie ekogroszku, drewna czy butli z gazem.

Już po instalacji – zasilanie pompy ciepła wymaga niedużych ilości energii elektrycznej, która umożliwi jej działanie. W zależności od preferencji domowników oraz ich stylu życia, kwota, jaką przyjdzie miesięcznie zapłacić za ogrzewanie z zastosowaniem pompy, waha się w okolicach 100-130 zł. To kwota nieduża w porównaniu z innymi technikami grzewczymi, a przy tym w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Artykuł powstał we współpracy z http://wassermann.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *