Jak pomóc osobie niepełnosprawnej poruszać się po mieszkaniu?

Zdrowie

Większość mieszkań nie jest specjalnie zaprojektowana dla osób korzystających z wózków inwalidzkich, więc jeśli Ty lub ktoś inny korzysta z wózka, musisz poprosić właściciela o pozwolenie na dokonanie adaptacji. Aby zlikwidować bariery architektoniczne konieczne jest dokonanie w nim odpowiednich zmian. Może to oznaczać umieszczenie rampy i zbudowanie szerszych drzwi, a także zainstalowanie specjalnej łazienki.

Bariery architektoniczne

Chociaż nowoczesne mieszkania są coraz lepiej przygotowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się, to jednak częściej nadal trzeba dokonać wielu zmian w nieruchomości, aby osoba niepełnosprawna mogła w nim łatwiej poruszać się. Dom osoby niepełnosprawnej powinien być dla niej dostępny i bezpieczny. Należy wprowadzić zmiany, które to umożliwią.

Projektując mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej, należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy. Przede wszystkim wszystkie drzwi i progi powinny być na tyle szerokie, aby umożliwić przejazd wózka inwalidzkiego. Należy również upewnić się, że wszystkie włączniki światła i gniazdka elektryczne znajdują się w pozycji umożliwiającej użytkownikowi dotarcie do nich, a okna są łatwe do otwarcia i zamknięcia. Wreszcie, należy wziąć pod uwagę fakt, że użytkownik może potrzebować zejść po kilku piętrach schodów.Ważne jest, aby osoba niepełnosprawna mogła wygodnie korzystać ze swojego mieszkania i całego budynku.

Wyposażenie mieszkania

Przygotowanie pokoju dla osoby niepełnosprawnej oraz pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu jest jedną z najważniejszych kwestii. W pokoju powinno znaleźć się łóżko dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej musi być wygodna w użytkowaniu. W łazience musi znajdować się prysznic, umywalka i toaleta, które są łatwe w użyciu. Montaż uchwytów jest ważnym elementem wyposażenia sanitarnego.

Podnośniki mobilne

Istnieją zarówno podnośniki ścienne dla osób niepełnosprawnych, jak i podnośniki mobilne takie jak na www.relax-med.pl/podnosniki-dla-niepelnosprawnych/, które można przemieszczać po mieszkaniu w przypadku poważniejszych niepełnosprawności. Dzięki nim osoba niepełnosprawna i jej opiekunowie mogą łatwiej korzystać z wyposażenia mieszkania, w tym z wózka inwalidzkiego, łóżka, toalety itp..

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *