Dom w klinkierze. Jak stworzyć klinkierową elewację?

Budownictwo

Klinkier to rodzaj materiału ceramicznego, który wyróżnia się nie tylko efektownym wyglądem, lecz również jest trwały i odporny na czynniki pogodowe. Jak stworzyć przyciągającą wzrok elewację klinkierową? Więcej informacji znajdziesz w artykule napisanym we współpracy z elewacyjnie.pl/.

Cegła czy płytka klinkierowa?

Dostępny w sprzedaży klinkier na elewacje oferowany jest w dwóch wariantach – jako cegły oraz jako płytki. Na co warto się zdecydować?

Elewacja z cegieł klinkierowych jest używana głównie w przypadku ścian trzywarstwowych. Klinkier stanowi wtedy zewnętrzną warstwę ściany. Z kolei płytki klinkierowe używane są głównie na ściany dwuwarstwowe, czasami również jednowarstwowe.

Zalety elewacji z cegieł i płytek klinkierowych

Za zastosowaniem klinkieru na elewację przemawia wiele korzyści. Jakie są główne zalety elewacji z cegieł klinkierowych oraz płytek klinkierowych?

Estetyka – klinkier, który dostępny jest w wielu kształtach i kolorach, wspaniale komponuje się z tradycyjną i nowoczesną architekturą.
Wytrzymałość i trwałość – elewacja klinkierowa jest wysoce odporna na czynniki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne, więc może służyć latami.
Termoizolacja – materiał jak klinkier wyróżnia się też dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, zapewniając dodatkowe ciepło dla budynku.
Szerokie zastosowanie – cegła lub płytka klinkierowa może być używana zarówno na całej elewacji, jak i w jej poszczególnych miejscach.

Gdzie układać klinkier na elewacji?

Elewacja z cegieł klinkierowych może przybierać różne formy, ponieważ materiał ten bardzo dobrze prezentuje się zarówno na całości ścian, jak i na ich fragmentach.

Do dekoracyjnego wykończenia elewacji najczęściej używane są płytki klinkierowe, które układane są między innymi na cokołach, w strefach wejściowych, balkonowych, tarasowych, na narożnikach budynku czy na kolumnach.

Często stosuje się również płytki klinkierowe do wykończenia ogrodzeń – podmurówek, słupków ogrodzeniowych, co pozwala na uzyskanie jednolitego stylu budynku i jego otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *