W jaki sposób sfinansować działalność firmy?

Biznes

Rozwój każdego rodzaju biznesu wymaga posiadania odpowiedniego kapitału. Sam pomysł to bowiem w tej chwili nie wszystko, ponieważ do jego realizacji potrzebne są środki finansowe. Na szczęście, obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby pozyskać pieniądze, dzięki którym będzie można finansować własną działalność gospodarczą. O czym dokładnie mowa?

Z roku na rok pojawia się coraz więcej podmiotów gospodarczych. Początkujący przedsiębiorcy najczęściej mają ambitne założenia, głowę pełną planów, ale jednocześnie ich największą bolączką jest brak płynności finansowej. Tymczasem żaden biznes nie jest w stanie przetrwać na rynku bez pieniędzy na codzienne funkcjonowanie oraz inwestycje. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych metod na pozyskanie kapitału.

Dotacje, granty i stypendia

Jednym ze sposobów na zyskanie dodatkowych funduszy na rozpoczęcie czy rozwój działalności jest zwrócenie się z prośbą o środki do instytucji państwowych takich jak urzędy pracy. Od wielu już lat spora część przedsiębiorców posiłkuje się także dużym wsparciem z pieniędzy unijnych. Jeśli firma spełnia kryteria, może wystąpić także o przyznanie różnego rodzaju grantów na realizację konkretnego projektu. W świat biznesu włącza się też samorząd lokalny, który finansuje w ten sposób mały i większy biznes. Często młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na stypendia czy inne formy pomocy.

Pożyczki i kredyty inwestycyjne

Kolejnym i o wiele popularniejszym sposobem finansowania swoich przedsięwzięć biznesowych jest zwrócenie się do banków o pożyczkę czy kredyt na firmę. Rozwiązanie to jest skierowane obecnie już nie tylko do działających od lat podmiotów gospodarczych, ale także początkujących firm, które nie generują jeszcze dochodów. W takich przypadkach bardzo często instytucje bankowe przyznają środki w zamian za zabezpieczenie zobowiązania na przykład nieruchomością.

Wspólnicy lub aniołowie biznesu

Bardzo często przedsiębiorcy mają pomysły biznesowe, z których nie zamierzają zrezygnować. Idą wówczas na kompromis i poszukują wspólników, którzy zechcieliby razem z nimi rozwinąć firmę, ale i po części wziąć na siebie odpowiedzialność za możliwą porażkę. Jeszcze jednym rozwiązaniem jest przekonanie do swojego pomysłu tzw. aniołów biznesu, czyli inwestorów, którzy przekażą środki finansowe w zamian za udziały w przedsięwzięciu.

Który model wybrać?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od samego przedsiębiorcy oraz jego przekonań. Nie każdy chce bowiem dzielić się udziałami w swojej firmie lub oddawać część kontroli nad nią komukolwiek. Z drugiej strony nie każdy czuje się dobrze zaciągając zobowiązania, szczególnie długoterminowe kredyty firmowe. Finansowanie własnej działalności nie jest więc, mimo wielu możliwości, prostą sprawą i wymaga podjęcia trudnych decyzji. Bardzo często właściciele firm łączą różne źródła finansowe tak, aby w przyszłości nie stracić całkowicie swojego biznesu, a jednocześnie nie wpaść w spiralę długów, których nie będzie możliwości spłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *