Odpowiednia profilaktyka dentystyczna w gabinecie pozwala na zredukowanie ryzyka próchnicy i zadbanie o piękny uśmiech. Kiedy warto z niej skorzystać? Jakie zabiegi wybrać?
Czym jest profilaktyka stomatologiczna?
Wizyta u stomatologa bardzo często kojarzy się z leczeniem zębów, lecz w gabinecie dostępna jest również szeroka gama zabiegów, których celem jest profilaktyka dentystyczna.
Pod terminem profilaktyki dentystycznej znajdują się procedury o działaniu zapobiegawczym, które pozwalaną na zmniejszenie ryzyka powstawania ognisk próchnicy, paradontozy oraz innych schorzeń zębów i dziąseł.
Kiedy korzystać z profilaktycznych zabiegów u stomatologa?
Aby profilaktyka dentystyczna dała pożądane efekty, należy pamiętać o jej regularności. Zatem, kiedy do dentysty udać się po to, by skorzystać z profilaktyki?
Najczęściej zaleca się profilaktyczne kontrole u dentysty raz na 6 miesięcy. W tym czasie mogą być także prowadzone zabiegi profilaktyczne. Gdy zęby są w dobrym stanie, wtedy profilaktyka może być prowadzona co rok.
Zabiegi profilaktyki stomatologicznej – co oferują gabinety?
W gabinetach dentystycznych można skorzystać z różnych rodzajów zabiegów profilaktycznych. Najczęściej prowadzone z nich to:
1. Skaling – zabieg służący do usuwania odkładającego się na szkliwie zębów kamienia.
2. Piaskowanie – prowadzone po to, aby oczyścić zęby z mniejszych osadów, pozwala na wygładzenie zębów i ich rozjaśnienie.
3. Lakierowanie – pokrywanie zębów preparatem z fluorem, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy.
4. Lakowanie – zabieg służący do pokrycia bruzd zębowych, który także obniża niebezpieczeństwo rozwoju ognisk próchniczych.