Problem z nietrzymaniem moczu u dorosłych – przyczyny i profilaktyka

Zdrowie

Jakie są główne przyczyny nietrzymania moczu? Czy istnieją sposoby, aby mu zapobiegać? Na te i inne pytanie odpowiedzą eksperci z chlonne24.pl.

Co powoduje nietrzymanie moczu?

Istnieją zróżnicowane przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu:

1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Ten rodzaj nietrzymania moczu polega na osłabieniu mięśni dna miednicy – Kegla, które podtrzymują cewkę moczową. Najczęściej przyczyną dolegliwości są przebyta ciąża, ale również problem ten pojawia się u osób z nadwagą, otyłością, kobiet po operacjach ginekologicznych.

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu wysiłkowe? Do wypływu moczu dochodzi przy śmianiu się, kaszleniu czy podczas kichania, ponieważ ma wtedy miejsce większe napięcie mięśni brzucha i większe ciśnienie w jamie brzusznej. Osłabione mięśnie nie podtrzymują wtedy cewki wystarczająco mocno.

2. Naglące nietrzymanie moczu
Ta dolegliwość jest rezultatem nieprawidłowego działania mięśni pęcherza moczowego, a dokładnie ich zbyt dużej aktywności. Określana jest też jako pęcherz nadreaktywny.

W naglącym nietrzymaniu moczu pojawia się intensywne uczucie chęci oddania moczu, co może powodować jego mimowolny wypływ. Charakterystyczną cechą tej dolegliwości jest duże parcie na mocz, którego nie ma przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu.

3. Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza
Dolegliwość występuje wtedy, gdy pęcherz moczowy jest przepełniony, a podczas oddawania moczu nie opróżnia się całkowicie.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza często występuje u mężczyzn, u których doszło do przerostu prostaty.

Czy nietrzymaniu moczu można zapobiegać?

Żeby zapobiegać nietrzymaniu moczu, należy pamiętać o:
– Ćwiczeniach mięśni Kegla – dna miednicy,
– Utrzymywaniu masy ciała w normie,
– Zmniejszeniu spożycia kofeiny, alkoholu, ostrych przypraw,
– Unikaniu zaparć i nadmiernego parcia podczas wypróżniania się,
– Prawidłowej higienie okolic intymnych.

Jeżeli jednak problem z nietrzymanie moczu u dorosłych już nastąpił, warto skonsultować się z lekarzem. Obecnie istnieją nowoczesne metody leczenia, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów.

Chlonne24 to firma oferująca pieluchomajtki na NFZ i artykuły higieniczne dla niemowląt. Sklep medyczny zapewnia szeroki asortyment pieluch, ale również produkty higieniczne, w tym podpaski i tampony. Klienci mogą wybierać między produktami zwykłymi i ekologicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *